TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH TUS
Na czym polega metoda?
Trening Umiejętności Społecznych Goldsteina wg R. Emmena i M. Plasmeijer’a oparty jest na zasadach teorii kognitywnego nauczania społecznego – jest to forma regularnego treningu grupowego. Głównymi celami programu są:
- poszerzenie wiedzy o umiejętnościach społecznych;
- zwiększenie zakresu umiejętności wykonawczych;
- zmiana doświadczeń, przeżyć związanych z byciem w sytuacjach społecznych – zmniejszenie doświadczanego napięcia, uzyskanie lepszej samooceny.
Dzieci zdobywają możliwość:
- rozpoznawania treści przeżywanych emocji,
- przeżycia i nauczenia się kontrolowanych sposobów odreagowania napięcia emocjonalnego i fizycznego,
- poprawę koncentracji uwagi;
- pohamowania spontanicznych reakcji;
- przeżycia pozytywnych doświadczeń w grupie rówieśniczej;
- poprawy samooceny.
Trening szybkiego czytania i technik uczenia się metodą Tubaj
Czytanie stanowi podstawę wszelkiego kształcenia, jak również funkcjonowania na odpowiednio wysokim poziomie intelektualnym każdego człowieka bez względu na wiek.
Większość ludzi czyta w tempie od 150 do 250 słów na minutę. Nie jest to tempo „naturalne”, gdyż czytamy, popełniając wiele błędów i mając złe nawyki i przekonania czytelnicze. Powinniśmy czytać w tempie 800 do 1200 słów na minutę.
Dlatego tak ważne jest wypracowanie takiej techniki czytania, która byłaby jak najbardziej efektywna, to znaczy, żeby przyswajanie informacji odbywało się w sposób jak najpełniejszy, w jak najkrótszym czasie, a to równocześnie podniesie stopień rozumienia czytanego tekstu.
Umiejętność szybkiego czytania uzupełniona wieloma ćwiczeniami rozwijającymi nasz umysł i właściwymi technikami uczenia się skraca czas nauki minimum trzykrotnie, uczenie się sprawia przyjemność, nie jest stresujące, a wiadomości i nabyte umiejętności są trwałe i mogą być wykorzystywane w różnych sferach naszego życia.